Nikola Tesla – Zadužio suvremeni svijet, a inventivnost zahvaljivao majci

Danas je dan Nikole Tesle! Ovaj izumitelj, elektrotehničar i fizičar rodio se na današnji dan prije 167 godina u mjestu Smiljan, u blizini Gospića. Nikola Tesla promijenio je svijet elektriciteta, ostavio značajan otisak u svijetu tehnologije i oblikovao temelje suvremene civilizacije. Njegovo porijeklo svojataju svi, ali danas je dan kada se trebamo posvetiti onome što je najvažnije – njegovim uspjesima.

Nezavidna financijska situacija

Njegov obrazovni i poslovni put bio je sve, samo ne jednostavan. Od samih početaka obrazovnog i poslovnog puta pratila ga je nestabilna financijska situacija, zbog koje su mnogi njegovi izumi ostali nedovršeni ili nisu dobili zasluženo priznanje. Zbog nedostatka novca morao je prekinuti i prvi studij, onaj na Visokoj politehničkoj školi u Grazu, koji je upisao je zahvaljujući stipendiji Vojne krajine, piše MC „Nikola Tesla“.

Njezinim razvojačenjem stipendija je ukinuta, zbog čega Tesla nije uspio završiti drugu godinu studija. Novac je pokušao skupiti kartanjem i kockanjem, no uzalud. Svoj poslovni put potom je gradio u Mariboru i Gospiću, nakon čega je htio upisati studij u Pragu. Nije uspio, ali se zaposlio u Budimpešti, gdje je dao svoj doprinos izgradnji prve telefonske centrale.

Jedno od njegovih najvažnijih postignuća je popularizacija izmjenične struje (AC). Tesla je dokazao prednosti izmjenične struje nad istosmjernom strujom (DC), koju je zagovarao njegov rival Thomas Edison, a cijeli događaj nazvan je ratom struja. Uspjeh Teslinog sustava AC omogućio je prijenos električne energije na velike udaljenosti s manjim gubicima i tako je otvorio vrata raznim industrijama, prijevozu i komunikacijama.

No, od drugih ga nisu izdvajala samo znanja o svijetu tehnologije. S izrazito patrijarhalnim društvom tog vremena Tesla je podijelio tada šokantna predviđanja o mijenjanju rodnih uloga u budućnosti te je smatrao da će upravo to imati veliki utjecaj na tehnologiju. Isticao je doba bežične tehnologije kao ono koje će osnažiti žene i napokon im omogućiti da dokažu intelektualni potencijal koji patrijarhalno društvo negira. Njegove tvrdnje, uz mnoge druge žene, potvrdila je i znanstvenica Heddy Lamarr, koja je imala značajan utjecaj na razvoj Wi-Fi-a.


Pročitajte više: Kako je Nikola Tesla predvidio emancipaciju žena?


Nikola Tesla za sve je zahvaljivao majci

„Svakom obučenom promatraču, pa čak i onom sociološki neobrazovanom, jasno je da se novi stav prema seksualnoj diskriminaciji proširio diljem svijeta kroz stoljeća, a najveći je poticaj dobio neposredno prije i nakon Svjetskog rata“, izjavio je u jednom intervjuu i dodao da će prosječna žena postati obrazovanija od prosječnog muškarca.

Za svoju inventivnost zahvaljivao je majci. „(…)Uistinu je bila velika i izuzetno sposobna žena, hrabra i postojana, svladavala je životne oluje i izvukla iz njih mnoga iskustva. Moja je majka bila prvorazredni izumitelj i bila bi, vjerujem, postigla vrlo mnogo da nije bila toliko udaljena od suvremenog života i onih mnogobrojnih mogućnosti koje on pruža. Izumila je i izradila mnoge naprave. Tkala je najljepše uzorke nitima koje je sama isprela. Čak je i sjemenje sijala, uzgajala biljke, odvajala vlakna. Radila je neumorno, od zore do kasno u noć, a velik dio odjeće koju smo nosili i namještaj koji smo imali u kući – bio je djelo njezinih ruku. Kad je prošla šezdesetu, njezini prsti bili su još toliko spretni da bi splela tri čvora na trepavici“, govorio je o njoj svojedobno.

Na 75. rođendan našao se na naslovnici magazina Time, a isti rođendan čestitao mu je i Albert Einstein, piše N1. Godine 1997. časopis Life proglasio ga je jednim od stotinu najvažnijih ljudi u proteklom tisućljeću. Tijekom 20. stoljeća punio je američke časopise, zbog čega ga neki biografi smatraju jednom od najslavnijih osoba u američkom tisku tog stoljeća. Preminuo je u New Yorku 7. siječnja 1943.

Foto: Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

- Advertisment -