Nasilje na internetu gasi živote. Kad stisnemo send riječi ne odlaze u vjetar

Jackie Fox, inicijatorica „Coco zakona“ kojim je u Irskoj kriminalizirano nasilje na internetu, bila je glavna govornica na konferenciji „Prema sigurnijem internetu: Kako zaustaviti cyberbullying“, piše suncanaglavak.eu. Njezina kći Nicole „Coco“ Fox trpjela je zlostavljanje na internetu, ali i fizičko nasilje, zbog čega si je oduzela život. Jackie je kroz njihovu priču pokušala ohrabriti sudionike „da se uključe u suzbijanje nasilja na internetu jer nijedan život ne bi trebao biti izgubljen zbog cyberbullyinga“.

‘Nasilje na internetu ubija’

Konferencija je održana u Zagrebu, a organizirala ju je zastupnica u Europskom parlamentu Sunčana Glavak.

„Ne zaboravimo okrutnu istinu – nasilje na internetu ubija“, poručila je.

Jedna od sudionica panel-rasprave bila je Davorka Martinjak, savjetnica ministra unutarnjih poslova, koja je iznijela poražavajući, ali ne i iznenađujući podatak. Naime, od 9000 kaznenih djela na štetu djece i obitelji tijekom 2022., 1864 pripadalo je u sferu kiberkriminaliteta. Također, na konferenciji je istaknut podatak da je svako treće dijete prisutno na internetu, a 50 posto njih izjavilo je da je doživjelo neku vrstu cyber zlostavljanja.

Vijesti o nasilju među mladima gotovo da su postale svakodnevica, a internet pogoršava ionako lošu situaciju. Ali ne moramo otići daleko od Balkana da bismo vidjeli kako cyber nasilje odnosi živote. U listopadu prošle godine Instagramom i TikTokom proširio se videozapis „Molba za rad na benzinskoj pumpi“, u kojemu 22-godišnji Mladen Dulić iz BiH traži posao, a nakon koje si je oduzeo život piše Index.hr.

U videozapisu je prikazano kako radnik ismijava mladića dok ispunjava molbu. Njegovi poznanici i prijatelji rekli su za medije u BiH da je počinio samoubojstvo zbog objavljene snimke jer „nije mogao podnijeti ponižavanje i ismijavanje“. Sadržaj na društvenim mrežama širi se nevjerojatnom brzinom, što odmaže kada je riječ o uvredljivom sadržaju. U ovom je slučaju završilo tragično.


Pročitajte više: U Hrvatskoj se vršnjačko nasilje uživo smanjilo tijekom pandemije, ali…


Riječi ne odlaze ‘u vjetar’

Regiju je 2021. šokirala vijest o samoubojstvu srbijanske influencerice Kristine Kike Đukić. Nagađalo se da je glavni razlog za taj čin bilo kontinuirano verbalno nasilje i prijetnje koje joj je upućivao drugi influencer, s kojim je bila u javnoj svađi, piše Zadarski.hr.

Iako su se, prema njegovim riječima, „rastali kao prijatelji“, činjenica je da je djevojka na društvenim mrežama bila izložena porukama mržnje, a neki od pošiljatelja bili su upravo njegovi pratitelji. Danas, kada je influencera svakim danom sve više, o ovom bi se problemu trebalo govoriti svakim danom. Influenceri ponekad kao da zaboravljaju koliki utjecaj imaju na svoju mnogobrojnu i mladu publiku.

S druge strane, ne treba educirati samo njih, već treba i odgajati tu publiku, te iste mlade ljude, da znaju da nasilju nema mjesta kako u stvarnom životu, tako niti na internetu. Najlakše je sjesti u svoj kauč, uzeti mobitel u ruke i kritizirati. Pozivati na samoubojstva, ubojstva, nasilje – dok osobu kojoj upućuješ tu poruku ne gledaš u oči. Ne smijemo se ponašati kao da riječi koje natipkamo i stisnemo „sendodlaze u vjetar. Jer ne odlaze. Ostaju na internetu zauvijek, a za sobom gase mlade živote ili ih „makar“ uništavaju. Možemo i moramo bolje od toga.

Foto: Canva / Instagram jackiefoxx1

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

zagreb seo summit

Zagreb SEO Summit 2024.: Najveći SEO događaj godine po prvi put...

Zagreb će 20. i 21. lipnja postati svjetsko središte za sve digitalne profesionalce i zaljubljenike u digitalni marketing, a najviše za...
- Advertisment -