New York Times tužio Microsoft i OpenAI. Mogu li se zaštititi autorska prava?

Otkad se pojavio ChatGPT, velike količine informacija dostupne su nam u nekoliko sekundi. No odakle takvi chatbotovi crpe sve te podatke? Ugledni New York Times tužio je Microsoft i OpenAI zbog kršenja autorskih prava. U tužbi tvrde da su milijuni članaka koje su objavili korišteni za učenje automatiziranih chatbotova. Onda se oni s tim istim medijem od kojeg su uzeli informacije natječu kao izvor pouzdanih informacija.

Iz New York Timesa u tužbi navode da bi optuženici trebali biti odgovorni za milijune dolara zakonske i stvarne štete koja je povezana s “nezakonitim kopiranjem i korištenjem Timesovih jedinstveno vrijednih djela”, piše sam Times.

Kradu im publiku?

Ističu i da su se i sami obratili Microsoftu i OpenAI-ju još u travnju prošle godine te izrazili svoju zabrinutost u vezi korištenja njihovog intelektualnog vlasništva. Nadali su se prijateljskom rješenju koje bi moglo uključivati komercijalni sporazum. No njihovi dogovori nisu postigli ništa.

“Optuženi se žele okoristiti golemim ulaganjem The Timesa u svoje novinarstvo”, navodi se u tužbi. Optužuju OpenAI i Microsoft da “bez plaćanja koriste sadržaj The Timesa za stvaranje proizvoda koji zamjenjuju The Times i kradu mu publiku.”

Dok je Microsoft odbio komentirati slučaj, iz OpenAI-ja izjavili su da su “konstruktivno napredovali” u razgovorima s The New York Timesom te da su iznenađeni ovom tužbom.

“Poštujemo prava kreatora i vlasnika sadržaja i predani smo suradnji s njima kako bismo osigurali da imaju koristi od AI tehnologija i novih modela prihoda”, rekli su iz OpenAI-ja. Dodali su da se nadaju da će naći obostrano koristan način suradnje.


Pročitajte više: ChatGPT – viralni chatbot koji je pokorio internet


SAD više štiti kapital nego autora

Odvjetnica i stručnjakinja za autorska prava Natalija Labavić za Women in Adria komentirala je ovaj slučaj. Ističe da je teško predvidjeti kako će ovaj slučaj završiti jer je pravni sustav u SAD-u po pitanju autorskih prava dosta različitiji od našeg. On više štiti kapital, odnosno onoga tko je isfinancirao stvaranje autorskih prava. U Europskoj uniji više se štiti sam autor, odnosno fizička osoba koja je autorsko djelo stvorila.

“U Europi se poštuju i moralna prava autora, dakle pravo autora da bude imenovan autorom i slično, dok u SAD-u takva prava ne postoje na način kao u Europi. Također, u Americi je sloboda govora izrazito zaštićena. Stoga je moguće da će se na taj način riješiti i ovaj slučaj, ali to je samo nagađanje”, tvrdi Labavić.

Odvjetnica Labavić pojašnjava da po pravu SAD-a postoje sadržajna ograničenja autorskog djela (tzv. fair use), a ona vjeruje da će to biti obrana OpenAI-a i Microsofta. Po našem zakonu autor ima isključivo pravo sa svojim autorskim djelom i koristima od njega činiti što ga je volja te svakoga drugog iz toga isključiti.

Postoje određena ograničenja, ali po trenutnom zakonu autor može zabraniti korištenje svog djela u svrhu stvaranja umjetne inteligencije. Dakle, ako su podaci koje se koristi za stvaranje umjetne inteligencije zaštićeni autorskim pravom, tada tvorci umjetne inteligencije moraju imati odobrenje autora za korištenje takvih djela. Iznimke su slučajevi za koje postoje zakonska sadržajna ograničenja autorskog djela.


Pročitajte više: AI razvio ključnu sposobnost mozga. ‘Bit će pametniji od bilo koga na svijetu’


Svi mi koristimo nečija autorska prava

Labavić objašnjava da je u praksi odobrenja teško ishoditi, kao i provjeriti koji su podaci zapravo korišteni.

“U teoriji, kada bi se kod nas vodio ovaj slučaj, ukoliko bi NYT dokazao da je Microsoft i Open AI zaista bez odobrenja koristio njihova autorska djela, moguće je da bi dobili slučaj. Drugo pitanje je kako bi to dokazali kao i kako bi dokazali kolika šteta im je nastala. I k tome, treće je pitanje bi li sud prihvatio da nije postojao neki drugi pravni osnov za korištenje tih autorskih djela”, ističe odvjetnica.

Objašnjava da kada bi se dogodilo da je od strane umjetne inteligencije doslovno kopiran dio nekog autorskog djela, onda bi to nesumnjivo bilo kršenje autorskih prava.

“Ali kada gledate krajnje banalno, i mi sve što govorimo i pišemo smo naučili jer smo čitali i slušali nečija autorska djela. To zapravo radi i umjetna inteligencija, ali na jedan drugačiji način. I to je izazov s kojim se zakonodavac mora u budućnosti boriti“, zaključuje.


Pročitajte više: ChatGPT može vam pomoći pri traženju posla. Evo i kako


Doslovno kopirani sadržaji New York Timesa

ChatGPT i slični sustavi potencijalni su konkurenti The New York Timesu. Naime, kada ih se pita o aktualnim događajima ili drugim temama iz vijesti, oni mogu generirati odgovore koji se oslanjaju na novinarstvo The Timesa. Ove novine zato izražavaju zabrinutost da će čitatelji zbog dostupnosti odgovora preko chatbota odbiti posjetiti njihovu web stranicu. Tako im smanjuju promet.

U žalbi se navodi nekoliko primjera kada je chatbot korisnicima pružio gotovo doslovne izvatke iz Timesovih članaka za koje bi inače bila potrebna plaćena pretplata za čitanje. Tvrde da su OpenAI i Microsoft stavili poseban naglasak na korištenje Timesovog novinarstva u obuci svoje umjetne inteligencije zbog njihove percipirane pouzdanosti i točnosti materijala.

Foto: Canva/Natalija Labavić LinkedIn

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

digitalni nomadi turska

Kako je Turska postala raj za digitalne nomade?

Sa svojim živopisnim gradovima i zadivljujućim obalama, Turska, jedna od najpopularnijih turističkih destinacija na svijetu, sada postaje utočište i za digitalne...
- Advertisment -