Nesanica ili insomnia predstavlja poremećaj spavanja koji može varirati u intenzitetu i trajanju. Očituje se kroz poteškoće s uspavljivanjem, učestalo buđenje tijekom noći ili skraćeno trajanje sna, što često rezultira osjećajem umora i pospanosti tijekom dana. Ovakvi problemi mogu značajno utjecati na obavljanje svakodnevnih aktivnosti, smanjiti produktivnost i kvalitetu života.
San je temeljna fiziološka potreba, a koliko nekome treba spavanja ovisi o dobi i individualnim navikama. Mlađim osobama obično je potrebno više sna, dok se s godinama prirodno skraćuju sati potrebni za san.
Kako nesanica utječe na zdravlje?
Ovisno o uzroku, nesanica može biti kratkotrajna ili dugotrajna, a često je povezana sa stresom i emocionalnim opterećenjem. Naime, jedan od čestog uzroka isprekidanog sna i nesanice upravo je stres koji vrlo lako može prerasti u kronični stres i dovesti do brojnih tegoba.

Kako bi se izbjegle dugoročne posljedice poput iscrpljenosti, loše koncentracije, glavobolje i oslabljenog imuniteta, važno je osigurati dovoljno kvalitetnog sna.
Ako nesanica traje nekoliko dana, često je uzrokovana stresom i prolaznim faktorima. Međutim, ako potraje dulje od nekoliko tjedana, može ukazivati na dublji problem, te je poželjno konzultirati liječnika.
Pročitajte više: VIDEO Žene ne spavaju dovoljno, a posljedice su velike: ‘Zašto sebi podižeš rizik za moždani udar?’
Četiri koraka za bolji san
Postoje određene tehnike i navike koje mogu pomoći u prevladavanju nesanice i poboljšati kvalitetu sna. Pokušajte uz ove četiri metode i konačno se opet naspavajte!
1. Opustite se uz meditaciju
Prakticiranje pravilnog disanja prije spavanja može pomoći u smanjenju napetosti. Fokusirajte se na udah kroz nos u trajanju od četiri sekunde, zadržite dah četiri sekunde te polagano izdahnite kroz usta brojeći do osam. Ova metoda potiče opuštanje i olakšava uspavljivanje.
A želite li izvući maksimum i konačno se naspavati, prije meditacije posegnite za novom formulom trostrukog učinka pod nazivom Nutripharm® Magnezij citrat SAN. Magnezij u obliku citrata omogućuje tijelu bržu apsorpciju i iskoristivost, a osim 1 mg melatonina, formula sadrži ekstrakte matičnjaka i valerijane, koje su poznate po svojim umirujućim svojstvima te potiču opuštanje i pomažu u održavanju mirnog sna.

2. Umirite tijelo uz ugodnu atmosferu
Stvaranje mirne atmosfere u večernjim satima može pomoći u pripremi tijela za san. Čitanje knjige, slušanje opuštajuće glazbe ili meditacija mogu pridonijeti smanjenju stresa. Istovremeno, treba izbjegavati korištenje elektroničkih uređaja poput mobilnih telefona i televizora, jer plavo svjetlo može omesti proizvodnju melatonina i otežati uspavljivanje.
Opuštajuće kupke s dodatkom lavande ili biljni čajevi mogu pospješiti osjećaj smirenosti, a istraživanja pokazuju da spavanje u čarapama može pomoći u regulaciji tjelesne temperature i olakšati uspavljivanje.
3. Uspostavite rutinu spavanja
Pokušajte uspostaviti rutinu odlaska na spavanje i buđenja – neka to bude svaki dan u isto vrijeme. Tijelu je potrebno između šest i osam sati sna za regeneraciju i optimalno funkcioniranje sljedećeg dana.
Ako imate poteškoće s usnivanjem, izbjegavajte popodnevno drijemanje i pokušajte koristiti prirodne dodatke poput Nutripharm® Melatonin rapid. Ovaj dodatak dolazi u obliku spreja čistog melatonina koji omogućuje brzu apsorpciju melatonina, hormona koji regulira ciklus spavanja i budnosti. Jedna doza spreja raspršenog ispod jezika prije spavanja može pomoći u lakšem uspavljivanju i poboljšanju kvalitete sna, a jedno pakiranje osigurava 60 mirnih noći.

4. Pripazite na prehranu prije spavanja
Preporučuje se izbjegavanje teških obroka neposredno prije spavanja. Lagani obroci dva sata prije odlaska u krevet mogu olakšati uspavljivanje. Također, izbjegavajte odlaske na spavanje praznog želuca jer biste tako mogli provesti sate i sate osluškujući njegovo kruljenje.
Odlična prilika ako se želite zasladiti prije spavanja, a u isto vrijeme spriječiti probleme s usnivanjem, isprekidan san i općenito lošu kvalitetu sna su ukusni gumeni bomboni Nutripharm® Sleep Gummies obogaćeni melatoninom, vitaminom B6 te biljnim ekstraktima matičnjaka i hmelja.

Ovi prirodni sastojci mogu pomoći u opuštanju i poboljšanju kvalitete sna, dok je dozirni oblik bombona jednostavan za konzumaciju – dovoljno je otopiti jednu gumenu zvjezdicu u ustima pola sata prije spavanja i sve ovčice zamijenit će miran i dubok san.
Top 7 savjeta kako ponovno zaspati nakon buđenja noću:
- Popijte čaj od lavande – Lavanda ima umirujuća svojstva i može pomoći kod nesanice.
- Opustite se – Opuštanje mišića pomaže tijelu da se opusti i ponovno zaspi.
- Slušajte ugodnu glazbu – Umirujuća glazba može pomoći u uspavljivanju.
- Ostavite mobitel u drugoj sobi – Plava svjetlost ekrana ometa proizvodnju melatonina i otežava san.
- Spriječite ulazak svjetlosti i glasnih zvukova u spavaću sobu – Ugasite svjetlo i smanjite glasnoću zvukova koji vam mogu remetiti san.
- Ne gledajte na sat – Gledanje na sat može povećati anksioznost i otežati ponovno uspavljivanje.
- Nemojte se mučiti, prošećite – Ako ne možete zaspati 20 minuta nakon odlaska u krevet, ustanite i prošećite kako biste se opustili.
Zaključak

Kvalitetan san jedan je od ključnih faktora za zdravlje, a nesanica može imati dugoročne posljedice ako se osvijesti na vrijeme. Uz promjenu životnih navika i dodatke prehrani na bazi melatonina moguće je značajno poboljšati kvalitetu sna. Stoga, krenite s malim promjenama i omogućite tijelu miran i dubok san te brzo usnivanje.
Čitajte više o vezi između uspjeha i sna
Bez sna ćete teško do uspjeha: 10 koraka za savršeni ritual prije spavanja
Put do mirnog sna: 4 tehnike opuštanja prije spavanja koje će vam zaista pomoći
Spavaća soba kao utočište: Kako stvoriti savršeno okruženje za kvalitetan san?
Foto: Promo