Ovo su najbolji odgovori na najčešća pitanja na razgovoru za posao

Čarobna formula za uspješan razgovor za posao ne postoji, međutim neki vam savjeti za razgovor za posao itekako mogu pomoći da od svih potencijalnih kandidata odaberu upravo vas. Veliku ulogu, između ostaloga, imaju i odgovori na najčešća pitanja poslodavaca. Mnoga pitanja na razgovoru za posao su prave male zamke ako niste dobro pripremljeni.

Razgovor za posao vrlo je stresan, pokušavate se potencijalnom poslodavcu predstaviti u najboljem svjetlu i najčešće je to ujedno i jedina prilika da ostavite dobar dojam. Odgovori na pitanja na razgovoru za posao igraju važnu ulogu u dobivanju željene pozicije, a i vi ih možete usvojiti te tako rasturiti na sljedećem intervjuu!

1. Kako se predstaviti na razgovoru za posao?

Predstavljanje na razgovoru za posao može biti stresno. Mnogi ne znaju što reći o sebi na razgovoru za posao. Imajte na umu da intervju za posao nije prilika da poslodavcu ispričate sve detalje iz svoga života jer to ga ne zanima. Ovo je pitanje prilika da kažete nešto više o svom obrazovanju, radnom iskustvu i stvarima koje volite raditi, a na su ipak na neki način povezane s poslom koji želite dobiti.

Formula “prošlost-sadašnjost-budućnost” je odlična za pripremu za ovo pitanje. Trebate krenuti s onim gdje ste sada, nakon toga vratite se u prošlost kako biste opisali svoja iskustva i vještine koje ste stekli, a završite s budućnošću, odnosno zašto biste željeli taj posao.

Ne zaboravite da je ovo pitanje savršeno da pokažete zašto ste upravo vi idealna osoba za radno mjesto na koje ste se prijavili. Iz svojeg iskustva stoga izdvojite ono najrelevantnije. Kad govorite o svojim interesima, pazite da pristaju mogućnostima tvrtke. Primjerice, ako tvrtka rado nudi edukacije zaposlenicima, istaknite edukacije koje ste prošli. Ako tvrtka nudi fitness program, pričajte o svojoj strasti prema sportu.


Pročitajte više: Jesu li horor iskustva s razgovora za posao prozor u sam rad tvrtke?


2. Koje su vaše najveće vrline i mane?

Mnogi od nas ne vole ovo pitanje, ali, ovo je bez sumnje jedno od najzanimljivijih pitanja koje vam vaš potencijalni poslodavac može postaviti. To je prilika da pokažete koliko dobro zaista poznajete sebe, a to je poslodavcu važnije nego što mislite.

Budite iskreni i nemojte previše okolišati s odgovorom. Naime, ako dobro poznajete sebe, itekako ćete znati kada ste najefikasniji u poslu, što vas pokreće i motivira, što stvarno trebate za rad u najvećem kapacitetu i slično. Odgovor na ovo pitanje nitko ne može znati bolje od vas samih.

3. Opišite problem s kojim ste se susreli na prošlom radnom mjestu i kako ste ga riješili

Vaš potencijalni poslodavac mora znati kako reagirate pod pritiskom i kako rješavate sukobe na radnom mjestu, ako do njih kojim slučajem dođe. Zato će vam vrlo vjerojatno postaviti neko trik-pitanje. Gotovo svatko od nas ima barem jednu priču u kojoj su se susreli s izazovom na radnom mjestu i uspješno ga riješili.

Možete spomenuti jedno od ovih iskustava ako smatrate da je to prikladno, a u konačnici bi vam to moglo povećati šanse za dobivanje posla. Ono što je važno jest da na smiren i korektan način opišete kako ste upravo vi došli do rješenja problema.


Pročitajte više: Razgovor za posao vođen umjetnom inteligencijom. Kako zadiviti algoritam?


4. Što smatrate svojim najvećim uspjehom i/ili postignućem?

Ovdje odaberite jednu ili maksimalno dvije stvari kojima se ponosite te ih kao takve smatrate velikim osobnim postignućem. U protivnom bi vas potencijalni poslodavac mogao doživjeti kao bahatu ili umišljenu osobu, a to je sigurno nešto što ne želite.

Primjer koji ćete dati neka bude nešto što neće spomenuti svaki drugi kandidat poput uspjeha na prijašnjem radnom mjestu, završavanja fakulteta i slično. Izdvojite neku životnu ili poslovnu situaciju koja je za vas bila izazovna, ali ste se u njoj svejedno snašli, predlaže Indeed.

U krajnjoj liniji, ono čime se ponosite ne mora imati veze s vašim radnim mjestom. Objavili ste zbirku poezije, a javljate se za poziciju računovotkinje? Pokažite svoju kreativnost i svestranost. Udomili ste tri psa? Pokažite svoju humanu i odgovornu stranu. Uz ovako netipične odgovore budite uvjereni da će vas potencijalan poslodavac upamtiti.

5. Što biste voljeli promijeniti u svojoj karijeri?

Ovo je pitanje koje se prvenstveno odnosi na vaše daljnje planove vezane uz vašu karijeru i njezin razvoj. Ako postoji nešto čime niste zadovoljni ili što biste promijenili na bolje, slobodno recite potencijalnom poslodavcu, ali pritom ipak budite malo suzdržaniji.

Prijašnji posao nije vam se svidio? Recite to, ali nemojte ogovarati bivšeg poslodavca ili kolege jer biste mogli stvoriti neprofesionalan dojam. Isto tako, ako želite napredovati, razvijati se i dodatno educirati, nemojte se bojati isto i priznati. Tako ćete ostaviti dojam uporne, marljive osobe koja želi biti još bolja u poslu kojim se bavi, a to je uvijek pozitivna stvar. Naime, razgovor za posao savršena je prilika da vas vaš potencijalni poslodavac što bolje upozna – kao radnika i kao osobu.


Pročitajte više: Što reći na razgovoru za posao ako vas pitaju jeste li išli na razgovore i u druge firme?


6. Gdje se vidite za 5, 10 ili 20 godina?

Već je dovoljno teško predvidjeti što će se dogoditi sutra ili za tjedan dana, kako bi onda bilo jednostavno znači što će se dogoditi za pet godina? A upravo to poslodavci od nas često traže na razgovoru za posao. “Gdje se vidite za pet, 10 ili 20 godina” postalo je gotovo neizostavno pitanje kod odlučivanja koga zaposliti. Pravi odgovor mogao bi vas izdvojiti od ostalih kandidata. Budite ambiciozni, iskažite želju za usavršavanjem i učenjem te budite strastveni.

Govorite o svojoj strasti prema stvarnom poslu koji obavljate, odnosno na koji se te jednostavnim riječima pokušajte objasniti što tijekom svoje karijere želite postići. Način na koji odgovorite na ovo pitanje pokazat će vašem poslodavcu jeste li usmjereni na uspjeh ili ipak ne razmišljate toliko dugoročno.

7. Zašto ste zainteresirani za rad u našoj tvrtki?

Ovo pitanje nije toliko usmjereno na vaše ciljeve u daljnjoj karijeri već pokušaj poslodavca da provjeri koliko točno znate o njegovoj tvrtki. Prije razgovora za posao stoga obavezno istražite tvrtku u koju se prijavljujete, imajte na umu neke bitne informacije o njihovom poslovanju i zatim to pokušajte povezati sa svojim očekivanjima od posla.

To ne znači da nabrajate informacije o tvrtki poput godine osnutka i djelatnosti, već da spomenete neki projekt koji vam se svidio. Primjerice, ako se prijavljujete za poziciju copywritera, ovo je idealna prilika da pokažete kako i vi možete napisati kopiju koja će odgovarati stilu izražavanja tvrtke. U tom slučaju svakako spomenite i koja vam se objava ‘urezala u pamćenje’ i zašto.


Pročitajte više: Što obući na razgovor za posao?


8. Kako definirate uspjeh?

Dobro je poznato da uspjeh ne dolazi sam od sebe, već je za njega potrebno marljivo raditi i boriti se s preprekama. Kako u životu, tako i u poslu. Postavi li vam vaš potencijalni poslodavac na razgovoru za posao ovakvo pitanje, stvar je jasna – želi znati možete li se nositi s povremenim pritiscima kako biste došli do željenog cilja.

Pogrešan odgovor na ovo pitanje zato ne postoji, važno je jedino da budete svjesni vrste posla za koji se prijavljujete.

Ako ciljate na veliku korporaciju, vaš položaj u samoj tvrtki ne bi trebao biti najvažnija stvar. Isto tako, ako se prijavljujete za posao u nekoj neprofitnoj organizaciji, u tom biste slučaju veću važnost trebali dati društvenom utjecaju. Svatko uspjeh definira drugačije, a kako ga vi definirate znate samo vi.

9. Što vas pokreće u životu?

Ovo se pitanje opet odnosi na želje i motivaciju pa prilikom davanja samog odgovora nema potrebe za kompliciranjem. Vašeg potencijalnog poslodavca ne zanimaju nepotrebni detalji, navike koje nisu usko vezane uz posao i slične stvari. Ono što njega zanima tiče se vaših osobnih vrijednosti, radnih navika i predanosti stvarima kojima se bavite.

Iako na ovo pitanje možete odgovoriti sa strašću vezanom za posao, predlažemo vam da radije odaberete neki hobi. Možda je vaša strast glazba, zašto ne biste upravo to spomenuli kao motivaciju? Uostalom, vaš bi potencijalni poslodavac morao biti svjestan da vam posao nije jedina zanimacija u životu. I to je sasvim u redu. Poslodavac koji to ne shvaća vjerojatno ni nije onaj za kojeg želite raditi.


Pročitajte još: Imate intervju putem Zooma? Izbjegnite ovih 7 grešaka


10. Imate li kakvo pitanje za nas?

Razgovor za posao najčešće završava upravo ovim pitanjem. Postavljanje pitanja za poslodavca na kraju samog intervjua nikad nije loša ideja pa biste vjerojatno trebali nešto pitati potencijalnog poslodavca.

Ako ste se dobro informirali o tvrtki ili već dobili neke informacije, možete pitati kada možete očekivati početak rada ili kako bi ono što biste vi radili moglo pridonijeti tvrtki. Možete pitati i u koliko velikom timu biste radili, koliko su dugo ljudi u tvrtki i sl. To će vam dati i dobar uvid u atmosferu koja vas čeka.

Isto tako, vodite računa o tome da sve što možete pronaći na internetu o potencijalnoj tvrtki nije preporučljivo postaviti kao pitanje.

Trik-pitanja na razgovoru za posao

Nažalost, pitanja nisu uvijek direktna. Tako će neki poslodavci posegnuti za trik-pitanjima kako bi doznali još neke zanimljivosti o vama. Primarno, doznat će koliko vas je lako zbuniti, odnosno kako reagirate na neočekivane situacije, stoga neka od ovih pitanja znaju biti i pomalo neugodna.

Među najčešćim pitanjima ovog tipa prema MojPosao su:

  • Po čemu se ovaj posao razlikuje od drugih na koje ste se prijavili?
  • S kakvim ste se šefovima i kolegama najlošije slagali i zašto?
  • Što biste učinili da sutra osvojite EuroJackpot?
  • Da možete raditi za bilo koju tvrtku na svijetu, koja bi to bila?
  • Jeste li razmišljali o tome da budete poduzetnik?

Osim što želi provjeriti vašu snalažljivost, poslodavac ovakvim pitanjima želi provjeriti i koliko vam je visoko na popisu prioriteta. Jeste li se na ovaj posao prijavili ‘tek tako’ ili vas doista zanima? Stoga, ako vas pitaju za koju biste tvrtku najviše htjeli raditi, ne spominjite Valve ili Google.

Isto tako, da osvojite milijune, ne biste dali otkaz i niste razmišljali o poduzetništvu. Poslodavcu želite dati do znanja da ste pouzdani, te da zaposliti vas ne predstavlja rizik.

Kad govorite o neslaganju s kolegama, prikažite to kroz pozitivan primjer. Ne govorite o osobnim konfliktima, nego o poslovnim neslaganjima koji su lako razriješeni. Ne riskirajte da se prikažete kao konfliktna osoba i obavezno navedite kako je situacija smirena.

Slobodno priznajte da ste se prijavili i na druge poslove, no na to odgovorite diplomatski, bez pokazivanja posebne naklonosti konkurenciji, npr.: “Prijavila sam se za poslove u još nekoliko tvrtki i odradila sam nekoliko razgovora za posao, ali još nisam odlučila gdje ću nastaviti svoju karijeru.”


Pročitajte više: Trebaju li kandidati biti plaćeni za razgovor za posao?


Što odjenuti na razgovor za posao?

Odjeća za razgovor za posao djelomično odgovara i radnom mjestu, ali pravila koja uvijek morate poštovati su ta da ste čisti i uredni.

Uredna, jednostavna majica ili košulja, jednostavna suknja ili hlače i udobne cipele jednostavna su kombinacija koja garantira uredan izgled. Neka boje koje nosite budu neutralne, nipošto napadne.

Vaši modni dodaci, ako ikakvi, neka budu neupadljivi. Jednostavan prsten ili sat bit će u redu. Isto tako, ako se našminkate, neka vaša šminka također bude neupadljiva. Ljubičasti ruž nosit ćete nekom drugom prilikom.

Foto: Pexels

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

Od sarkazma do prigovaranja: što ako vam nezadovoljstvo gradi tim?

Sve je više nezadovoljnih zaposlenika. Više radnika razmišlja o napuštanju posla nego tijekom velikog postpandemijskog vala otkaza 2022. godine, prema lipanjskom...
- Advertisment -