Tekuće drveće – srpski znanstvenici imaju rješenje za onečišćenje zraka

Jeste li znali da postoji “tekuće drveće” – održivi koncept koji bi mogao biti rješenje za onečišćenje zraka i nedostatak drveća u urbanim sredinama? Ovo inovativno rješenje osmislili su srpski znanstvenici, a već je 2021. prvo tekuće stablo postavljeno u Beogradu.

Jedan akvarij = jedno odraslo stablo

LIQUID3 je održivi koncept ozelenjavanja urbanih sredina koje su prostorno limitirane i izložene intenzivnom zagađenju zraka. Ovo stablo, u tekućem stanju, zapravo je urbani foto-bioreaktor koji koristi mikroalge da uklanjaju ugljikov dioksid i proizvode kisik i biomasu. LIQUID3 sistem zamjenjuje jedno odraslo drvo ili 200 kvadratnih travnjaka.


Pročitajte više: Knjige o održivosti – 5 knjiga koje će vam pomoći da živite zelenije


Kako je za BBC istaknuo jedan od znanstvenika koji je osmislio ovaj bioreaktor, Ivan Spasojević, cilj “tekućeg stabla” nije da se zamijene šume, već da se popune “urbani džepovi” gdje nema prostora da se zasadi novo drvo.

Alge koje su nastanjene u ovim ‘akvarijima’ su 10 do 50 puta efikasnije u fiksaciji ugljikovog dioksida u odnosu na kopnene biljke, ističe znanstvenik. Srbija je, prema nekim podacima, 2018. godine sudjelovala s više od 50 posto emisije CO2 i ostalih stakleničkih plinova na području Zapadnog Balkana. A ukupno u atmosferu emitira 58 do 62 miliona tona CO2.

“Ono što je prednost tekućeg stabla je da ga možete postaviti za jedan dan, ne morate čekati 20 godina da naraste drvo”, kaže Spasojević koji smatra da LIQUID3 ima edukativni karakter te da utječe na ekološku svijest.


Pročitajte više: Kako živjeti održivije? Ovako to rade sudionice naše konferencije ‘Žene u održivosti’


Onečišćenje zraka ubojitije od tuberkuloze, malarije i AIDS-a

Zagađenje ubije tri puta više ljudi godišnje nego HIV/AIDS, tuberkuloza i malarija zajedno. Sadnja drveća često je korištena strategija tvrtki i vlada za smanjenje ugljikovog dioksida u zraku, ali u gustim gradovima vrlo često jedva da ima mjesta za grm, a upravo su urbana mjesta ona mjesta gdje je zagađenje koncentrirano.

Stoga bi pročišćivači poput ovog inovativnog tekućeg drveta mogli biti rješenje. Kako je objasnio Spasojević, baza tekućeg drveta su jednostanične slatkovodne alge, koje postoje u ribnjacima i jezerima, amogu rasti u vodi iz slavine, te su otporne na visoke i niske temperature.

Mikroalge se mogu koristiti u tretmanu otpadnih voda, kao kompost za zelene površine, za proizvodnju biomase i biogoriva, kao i za pročišćavanje zraka od ispušnih plinova iz tvornica, piše World Bio Market Insights.

Foto: Liquid3

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

digitalni nomadi turska

Kako je Turska postala raj za digitalne nomade?

Sa svojim živopisnim gradovima i zadivljujućim obalama, Turska, jedna od najpopularnijih turističkih destinacija na svijetu, sada postaje utočište i za digitalne...
- Advertisment -