Slikovnica koja grije dušu: Ivana Bojčić napisala autentičnu priču o ljubavi i brizi prema životinjama

Od malena djeci poklanjamo razne plišance – jedan od prvih darova je plišani medo koji nije uvijek medo – pas maca, slonić, lavić… Na taj način kod djece potičemo empatiju i afinitet prema životinjama. Zato nije ni začuđujuće kad djeca zažele ‘pravog’ plišanca – posebno mjesto u srcu sačuvano je upravo za kućne ljubimce. Oni pružaju bezuvjetnu ljubav, društvo i prijateljstvo. Često su upravo četveronožni ljubimci djeci osobe od povjerenja koje su spremne ih saslušati bez osude.

Ako razmišljate svojoj djeci nabaviti ljubimca, trebali biste ih prije svega podučiti odgovornosti koje s time dolaze. Zato je savršen dar pod bor ove godine šarena i edukativna slikovnica Avanture male Pamukice autorice Ivane Bojčić, hrvatske prevoditeljice i nositeljice titule najbolje mikro poduzetnice 2022. godine. 

Mala Pamukica nastala je prema istinitom liku, a stvorena iz dubine duše, otkriva nam autorica. Napisala je slikovnicu na primjeru mace koja joj je bila potpora kroz težak period života, a vrlo naglo i veterinarima neobjašnjivo ju je izgubila. No ponovno joj je podarila vječni život u svojoj slikovnici gdje maca Pamukica, u društvu dječaka Janka, kroz avanture i dogodovštine uči Janka i sve male čitatelje o brizi i pažnji prema životinjama.


Pročitaj više: Udomljavanje pasa čin je kojim spašavate život i činite svijet boljim


Djecu prije svega treba podučiti brizi o drugima

Edukativni element ove slikovnice ono je čime se Ivana uvelike ponosi. Objašnjava da djeca u ljubimcima prije svega vide prijatelje s kojima se mogu igrati kad god požele. Rijetko djeca razumiju da su njihovi ljubimci velika odgovornost.

“Djeca ne znaju da dlake treba usisavati, kakicu sakupljati, izvoditi ih van i paziti što jedu – raspon odgovornosti zbilja je ogroman”, poručuje autorica, koja kao profesorica razumije važnost edukacije.

Slikovnica se prije svega obraća predškolskoj djeci koja imaju još mnogo toga za naučiti. U tim godinama djeca razvijaju svoje kognitivne i motoričke sposobnosti. Ivana je svojom slikovnicom htjela utjecati na to kako oni vide i doživljavaju svoju okolinu.

“Željela sam utjecati na njihovu emocionalnu percepciju svijeta oko sebe i u njima pobuditi zaštitničke osjećaje prema manjima, mlađima i nemoćnima”, kazala je.

Avanture male Pamukice: Ivanina maca stoji iza cijele priče

Glavni lik Avanture male Pamukice su Janko i njegova maca Pamukica koja ga je uvalila u razne nevolje. Podučit će ga tako o pažnji koje životinje zaslužuju. Umiljata Pamukica prepoznatljiva je prema dugoj bijeloj dlaci i velikim zelenim očima, a temelji se na stvarnoj maci koja je bila Ivanin prvi ljubimac koji joj je pružao utjehu i potporu u teškim životnim trenucima.

“Nikada prije nisam imala nikakvog ljubimca osim ribica i to mi je sve bilo novo”, objasnila je.

“Nekad mislim da se i ona umorila od šokova koje smo proživljavale u to teško doba”, dodala je Ivana na koju je nagli i iznenadni gubitak njezine voljene mace ostavio trag pa se tog gubitka nerado prisjeća.

“To je bila prekretnica u mom životu, ali iz nje sam izašla puno jača i odlučnija”.

Avanture male Pamukice

Pročitaj više: 6 razloga zašto vam je potrebna mačka u životu


Kreativna od malih nogu

Iako se prije izdavanja ove priče nije upustila u pisanje tekstova za slikovnice, još od malena u sebi njeguje i razvija kreativnu crtu.

“Piskarala sam još u djetinjstvu, črčkam nešto cijeli život”, rekla nam je Ivana čije je školske uratke volio profesor i pisac Boris Škifić.

“Moji tekstovi su iskreni, bockavi i najčešće ironični te mi nije problem reći da smatram da imam talenta za to”, napomenula je autorica koja svoju kreativnost djelomično pripisuje i obitelji. Za sebe kaže da je umjetnička duša.

“Bavila sam se plesom jako dugo, a dobivala sam i neke natječaje za fotografiju“, prisjetila se. Još je u djetinjstvu shvatila da je jako dobra u kreativnim situacijama. Odlučila je da se neće fokusirati na to da razvija samo jedno područje svoje kreative pa je šarala. Tako je kreativnost ostala raspršena na mnoga polja. Posebno njeguje svoju spisateljsku crtu, već nekoliko godina aktivno se bavi pisanjem proze na radionicama Ivane Bodrožić.

Pisanje zahtjeva da promislimo o samome sebi

Napisati priču nikako nije lagano, kaže. Proces je dugotrajan, zahtjevan i težak. Često od osobe iziskuje da posegne duboko u sebe i suoči se sa svime pozitivnim i negativnim što je sačinjavaju.

“To je karakteristika koju nemaju svi jer je većina ljudi na svakodnevnom ‘autopilotu’, ukopana glavom u pijesak”, napomenula je Ivana.

Poručuje da se na taj način stvara kvalitetna i sirova umjetnost koja zahtijeva svega malu kalibraciju nakon čega se plasira kao konačan proizvod. Najvažnija stvar prilikom posljednjih priprema za slikovnicu Ivani je bila kreacija dostatne ilustracije za slikovnicu.

“Tekst je dorađivan nekoliko dana, a ilustratore sam usmjeravala koliko sam mogla, inzistirajući na nekoliko verzija same mace kako bih odabrala onu najbolju”, istaknula je. Na najveće je prepreke, kazala nam je, naišla prilikom traženja izdavača. U konačnici je odustala od moljakanja za pomoć te sama izdala slikovnicu.

“Plasirati proizvod na tržište užasno je teško ako niste prethodno bili u branši te je vaše ime nepoznato”.


Pročitaj više: Zbog želje da postane spisateljica Andrijana Majstorović postala poduzetnica s tisućama prodanih slikovnica


Djeca su najbolji žiri

Kako sama kaže, djeca su najbolji žiri. Njezinu inspirativnu i edukativnu slikovnicu prije svih su kupili njezini prijatelji i poznanici kao dar za svoju djecu koju je priča o Pamukici oduševila.

“Sa mnom bi podijelili njihove reakcije putem fotki ili videozapisa. To bi me strašno razdragalo, a posebno bi bili iznenađeni kad bi pročitali moju posvetu za njih”, prisjetila se.

Poručuje kako je prilikom pisanja teksta za bilo koji književni oblik važno definirati i poznavati publiku kojoj se svojim djelom želite obratiti. A kad se kreiraju knjige za djecu, trebaju i autori i roditelji imati na umu da dječje knjige obogaćuju njihov rječnik, unaprjeđuju jezične i komunikacijske vještine i potiču maštu.

Slikovnice djecu mogu naučiti razvijati empatiju te u omiljenim knjiškim likovima mogu pronaći emocionalnu podršku. Darivanje knjiga i zajedničko čitanje otvara priliku za povezivanje roditelja i djece dok ujedno stvara topla sjećanja koja će vaša djeca sa sobom nositi kroz cijeli život.

Autorica: Ivana Vukelić

Foto: Privatna arhiva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

cijene čokolade

Što se događa s cijenama čokolade? Rekordno poskupio kakaovac

Omiljena poslastica mnogih postat će skuplja nego ikad prije. Zbog nestašice kakaovca u zapadnoj Africi ove bi godine moglo nedostajati čak...
- Advertisment -