Susanne Pauli: “Učim da bih svaki dan postala malo bolja verzija sebe”

Pokrenuti vlastiti biznis nije lagan posao. Različiti ljudi se za to odlučuju iz različitih razloga. Najčešće se radi o mogućnosti veće neovisnosti i kontrole u radu. Uz to, svatko bi volio baviti se nečime što ga uistinu zanima. Upravo je to potaknulo i Susanne Pauli, čija su ekspertiza motivacija i mindset, da zaplovi poduzetničkim vodama koje će joj omogućiti da se bavi onime što ju ispunjava. 

motivacija i mindset

Skok u poduzetničke vode 

Preseljenjem iz Austrije u Hrvatsku nakon studija, Susanne se našla u potrazi za poslom koji će joj pomoći da stane na svoje vlastite noge. U Zagrebu se zaposlila kao asistentica Uprave u austrijskoj tvrtki. S nepredvidivim radnim vremenom i djetetom u vrtiću, Susanne je uočila koliko ju je posao demotivirao i umarao. 

“Moje raspoloženje je postepeno padalo”, kazala  je. Tada se zapitala zamišlja li tako ostatak svog života i života svog sina. 

Isprva tiho ‘ne’ ubrzo je poraslo u glasan povik koji ju je potaknuo da zatraži rješenje koje će odgovarati i njoj i sinu. Otvaranje obrta da bi bila sudski tumač bio je Susannin prvi poduzetnički korak. Prvih nekoliko godina odgovaralo joj je raditi za samu sebe od doma, ali je s vremenom zaključila kako takav način rada ima i svoje nedostatke. To ju, kako kaže, potaknulo da ponovno izađe iz stana u potrazi za poslom.  

“Tijekom svog života u Hrvatskoj radila sam dosta dugo kao zaposlenica u vodećim pozicijama, ali sam se na kraju ponovno okrenula poduzetničkim vodama”, ispričala nam je Susanna koja danas ponovno živi u Austriji sa svojom djecom i mužem.  

Susanne je po imenu i prezimenu „Švabica“. Majka ju je rodila carskim rezom u Njemačkoj, a kad je majka odabrala ime Suzana, medicinska sestra je ime napisala „po njemačkom“ i tako je nesuđena Suzana postala Susanne. Riječ je, dakle, o Hrvatici – Zagorki, dodaje.  

Ja sam domaća i dobro poznam naše ljude! I zato baš je moja misija promijeniti malo njihov mindset jer upravo to toliko ljude blokira, a rezultat je nezadovoljstvo, sumnja u sve i svakoga. Ja sam dakle ta koja sve to vidi sada iz ptičje perspektive“, naglašava Susanne koja ponosno ističe svoje hrvatske korijene da klijenti ne misle da „tamo neka Švabica njima hoće soliti pamet“. 

Potrebno je repozicionirati sebe na ljestvici prioriteta 

Odrasla je kao klasično Gastarbeiter“ dijete u Njemačkoj gdje je i maturirala. Njezin željeni fakultet nalazio se u Beču i zato se tamo i preselila. Nakon devet godina se preselila iz obiteljskih razloga iz Beča u Zagreb, a danas ponovno živi i radi u Austriji. Suprug joj je Austrijanac, a djeca idu u školu u Austriji. Ipak, nekoliko je puta mjesečno u Hrvatskoj. Vraća se korijenima, kaže kroz smijeh ova danas ostvarena i uspješna poduzetnica koja nam je opisala svoj karijerni put.  

Susanne se davne 2000. doselila iz Beča u Zagreb, imala je tada 30 godina. Imala je svoju diplomu u rukama, friško rješenje o rastavi braka i sina od 5 godina. Mama joj je na početku puno pomagala.  

„Međutim, morala sam stati na svoje noge, tražiti posao, vrtić… Jednostavno se posložiti u novom životu, što je izazovno“.  

Kao što smo ranije spomenuli, radila je tada u Upravi jedne kompanije, a Upravama, dodaje kroz smijeh, „često padnu na pamet razne ideje pred kraj radnog vremena“. Tako da nije uvijek završila posao na vrijeme. Opet bi iznova tražila pomoć mame da podigne sina iz vrtića. 

„I tako iz dana u dan 6 mjeseci“. 


Pročitajte više: Pod stresom razmišljamo nagonski. Posegnite za mindfulnessom


Trebala joj je promjena mindseta

Tijekom života u Hrvatskoj radila je dugo kao zaposlenica na vodećim pozicijama i na kraju se okrenula poduzetničkim vodama. Nakon 13 godina života i rada u Hrvatskoj odselila se u Austriju. Rodila je još dva sina koji danas imaju 12 i 14 godina. Susanne priznaje kako je u početku svoj život prilagođavala djeci i njihovim potrebama. Kazala je kako joj je trebalo vremena da sebe podigne na ljestvici prioriteta u vlastitoj glavi. Ipak, sve se to isplatilo. 

“Danas napokon radim ono što me u potpunosti ispunjava i što mi daje smisao u životu”, kazala je Susanne koja je zahvalna svojem mužu i sinovima na podršci koju joj pružaju. Istaknula je da uživa u onome čime se bavi i tome što kao poduzetnica sve posljedice svojih odluka – bilo dobre ili loše – snosi ona sama. 

“Vjerujem u to što radim i učim iz dana u dan tako da svaki dan postanem malo bolja verzija sebe”, zaključila je Susanne čija je poruka da uz promjenu mindseta svi mi možemo postati najbolja verzija sebe. I to želi naučiti druge. 


Pročitajte više: Izgubljena motivacija ne znači da ste izgubljeni slučaj. Doznajte kako si pomoći


‘Radim sama, radim stalno i radim – sve’

Kao samostalni djelatnik, Susanne osim što radi sama i stalno ona mora raditi – sve. U početku joj je najveći izazov predstavljao svijet prodaje u koji je morala duboko uroniti ako je željela uspjeti.  

“Taj dio posla teško mi je padao. No, sve se da naučiti”, poručila je. 

No, ženama je još uvijek teže povjerovati da se zaista sve da naučiti. Susanne tako ističe da žene kad se javljaju na oglas za posao teže tomu da ispunjavaju gotovo sve uvjete koje oglas propisuje, a gdje je tu onda prostor za učenje i rast?  

“Ima statistika prema kojoj žene ako ispunjavaju čak i 80 posto kriterija za neki posao, one i dalje oklijevaju da se za njega i jave. Dok muškarac kad ispunjava između 30 i 40 posto kriterija hrabro puca na tu poziciju”. 

Poručuje da se u mnogo slučajeva takav hrabar pristup isplati te iz toga možemo još mnogo  naučiti. Kaže kako je i sama imala problema s perfekcionizmom i samopouzdanjem. 

“Postepeno sam dolazila do određenih spoznaja oko nuspojava i posljedica perfekcionizma”, priznala je. Danas se vodi geslom “better done than perfect”. Time poručuje kako je bolje da neki posao napravimo do kraja nego da ga nikada ne dovršimo jer nije savršen. 

Balans privatnog i poslovnog života 

U poslu je važna ravnoteža poslovnog i privatnog života koja utječe opću dobrobit te fizičko i mentalno zdravlje pojedinca. Nebalansiran život pridonosi povišenom stresu i ‘burnoutu’ te osjećaju zapostavljenosti u određenim sferama života. Susanne kaže kako je u svojim početcima uvijek išla preko svojeg limita. Navela je da je za vrijeme kada joj je sin imao svega četiri mjeseca radila i dnevne i „noćne“ smjene koje su je u potpunosti iscrpile i dovele do izgaranja. 

“Moramo konstantno ulagati u sebe samo tako da razvijamo svoje potencijale i krećemo se u smjeru koji nama odgovara”, kazala je Suzanne koja je danas posvećena svojem osobnom razvoju kojeg smatra glavnim zadatkom u životu. 

Kompromise je radila tek kada su joj djeca dosegnula neku određenu dob, ali kako kaže to na kraju znači da nitko ne dobije to što hoće i dovodi do nedefinirane situacije. 

Ne želi živjeti ‘ni vrit ni mimo’

“To vodi životu, kako bi moja mama rekla, ‘ni vrit ni mimo’ kojim smo nezadovoljni sobom i ostatkom svijeta”. 

Susanne poručuje kako danas uzima vremena i za privatni život i privatne obveze za koje kaže da su vrlo važne i da se ne smije ostaviti postrance. Ako jedan dan radi kraće, onda to nadoknađuje drugi dan koji će raditi dulje, ali i tada joj je bitno da ne pretjera i vrijeme izjednači tako da vikendom svjesno iskopča posao i posveti se obitelji i prijateljima.  

“Taj pristup ima pozitivan efekt i na moju vlastitu regeneraciju jer se maknem od svega i nakon vikenda imam više energije za sebe i posao”.  

Važnost pravilnog mindseta u vođenju i postizanju boljih rezultata u životu i poslovanju ne može se dovoljno naglasiti, upozorava Susanne. Pravi mindset uključuje vođenje empatijom, preuzimanje odgovornosti, ohrabrivanje suradnika te vođenje primjerom. Biti lider s pravim mindsetom znači znati se voditi, ali isto tako i znati pristupiti problemima na konstruktivan način. Razvijanje pravilnog mindseta može se naučiti, a kroz kombinaciju ispravnog mentalnog okvira i odgovarajućeg znanja (know-how), postiže se maksimalna performansa tima i otvaraju se vrata uspjeha i postizanja željenih rezultata. 

Njezin optimističan pristup poslovanju, suočavanje s izazovima te vjerovanje u vlastite snage predstavljaju inspiraciju za sve one koji teže postići neovisnost i ispunjenje u svom radu. Susanne Pauli je živopisni primjer kako promjenom mindseta možemo transformirati svoje živote i postići ono što nas istinski ispunjava.

Autorica: Ivana Vukelić

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

direktorica TZ Ivanić-Grad

Ivanić-Grad je pravi primjer inovativnog ruralnog turizma

Na svega četrdeset kilometara od glavnog hrvatskog grada nalazi se pravi rudnik turističke ponude Zagrebačke županije. Brendiran kao grad triju crnih...
- Advertisment -