Pripremite se za razgovor s nadređenim uz ovih 28 pitanja

Dobar poslovni razgovor 1:1 s nadređenima ključan je za uspjeh pojedinca i cijelog tima i organizacije. Postavljanje pravih pitanja kako biste bili sigurni da vam ti sastanci daju ono što vam je potrebno može imati veliki utjecaj na radno iskustvo. To može pomoći da ostanete angažirani, razvijete razumijevanje svoje uloge i mjesta u organizaciji i poboljšate odnos s vašim šefom, piše HBR.

Ključna pitanja koja su definirali stručnjaci

Ovi sastanci ključni su izvor rasta i podrške za zaposlenike te promiču napredak i uspjeh timova i šire organizacije. Te se prednosti ostvaruju samo kada sastanak uključuje česte razgovore koji se bave tim potrebama zaposlenika.

Vrlo često se poslovni razgovor 1:1 može pretvoriti u to da zaposlenik tek posluša ono što mu nadređeni ima za reći, no razgovor je dijalog, a ne monolog. Pripremite se za razgovor i postavite i vi pitanja koja vas zanimaju.

HBR je identificirao 28 ključnih pitanja u sedam kategorija kako bi pomogli da izvučete najveću vrijednost iz svojih sastanaka sa šefom.


Pročitajte više: Što učiniti kada nadređeni otkazuje vaše sastanke?


Zatražite smjernice

Upotrijebite ova pitanja kako biste dobili pomoć za sve zadatke ili projekte s kojima imate poteškoća ili kako biste izrazili svoju potrebu za dodatnim resursima, doprinosom ili podrškom.

  • Imam neke izazove i probleme s X projektom/zadatkom. Možete li mi pomoći da razmislim o tome kako uspješno rješavati taj projekt/zadatak?
  • Možete li predložiti bilo kakve ideje i razmišljanja o tome kako bih mogao dobiti više podrške (ljudi, vrijeme, sredstva) za pomoć s Y?
  • Što mislite o mojoj ideji Z? Imate li prijedloge kako to poboljšati? Ili, možda imate alternativnu ideju koju bih trebao razmotriti?

Razjasnite prioritete i očekivanja

Kako biste bili sigurni da ste na dobrom putu i da radite učinkovito, pobrinite se da ste vi i vaš upravitelj na istoj stranici. Zatražite pojašnjenje o tome koji zadaci zahtijevaju vašu najveću pozornost s njihove točke gledišta.

  • S obzirom na to što mi je trenutno ‘na tanjuru’, čemu bih sada trebala dati prioritet i možete li mi pomoći da shvatim zašto?
  • Kad se osvrnemo na moje radno opterećenje, preuzimam li prave projekte i zadatke?
  • Jesam li na putu da ispunim svoje ciljeve i vaša očekivanja? Je li potrebno ikakvo refokusiranje?
  • Postoji li neki kontekst koji možda propuštam o projektima na kojima radim? Na primjer, koji je razlog za izvođenje projekta X?

Pročitajte više: Kako skupiti hrabrosti za razgovor sa šefom i naučiti se izboriti za sebe na poslu? Savjet nam je dala i komunikacijska stručnjakinja Krešimira Rendulić


Uskladite se s organizacijom i njezinom strategijom

Postavljajte pitanja kako biste razumjeli kako je vaša uloga povezana sa širim strateškim ciljevima organizacije i načinom na koji njezini čelnici razmišljaju o budućnosti.

  • Što se događa na višim pozicijama na lancu (ili u drugim dijelovima organizacije) što bi mi bilo od pomoći dok radim na svojim ključnim zadacima?
  • Da bih bolje razumio širu sliku, kako se posao koji radim ili zadatak koji ste mi upravo dali uklapaju u šire ciljeve i strategiju?
  • Postoji li nešto na čemu menadžerski tim radi ili razmatra, a za što mislite da bih trebao znati u ovom trenutku s obzirom na potencijalni utjecaj na moju ulogu?
  • Što je novo u našim strateškim prioritetima kao tvrtke za koje smatrate da bih trebao znati?

Potražite prilike za rast i napredovanje u karijeri

Dođite na sastanak sa svojim promišljanjima (ma koliko nedovoljno razvijenim) o svojim profesionalnim kratkoročnim i dugoročnim ciljevima i pitajte svog upravitelja koje korake trebate poduzeti da to postignete.

  • Cijenio bih vaš savjet. Što mogu učiniti da se pripremim za veće mogućnosti ili da slijedim X interes?
  • Dok razmišljate o tome kamo ide organizacija, imate li kakvih razmišljanja o tome kako bih se trebao poboljšati i razviti?
  • Što mislite koje su moje ‘jače strane’ i kako bi mi mogle biti od pomoći u budućnosti?
  • Iz vaše perspektive, što bih trebao ciljati kao svoj sljedeći korak u karijeri i zašto preporučujete tu poziciju?
  • Kako možemo osigurati da se moje vještine najbolje iskoriste za podršku timu i organizaciji?
  • Kako možemo osigurati da moj puni potencijal bude ostvaren?

Pročitajte više: 10 znakova da vas nadređeni cijeni!


Dobijte povratne informacije o svojoj izvedbi

Provjerite sa svojim upraviteljem kako vam ide, što se tiče učinka. Ne biste trebali svaki sastanak pretvoriti u službenu procjenu učinka, ali važno je povremeno provjeravati i kalibrirati.

  • Ispunjavam li vaša očekivanja? Rado bih čula vaše stajalište o mom radnom učinku.
  • Koje biste povratne informacije mogli podijeliti sa mnom o tome kako napredujem s X ili Y zadatkom?
  • Mislite li da imam neke točke koje previđam?
  • Dok razmišljate o tome što radim na poslu, što bih trebao započeti, prestati ili nastaviti raditi?

Izgradite odnos

Vaš poslovni sastanak 1:1 ključno je mjesto za izgradnju i njegovanje odnosa sa svojim nadređenim. Dodijelite vrijeme na početku ili na kraju sastanka da se osobno povežete sa svojim upraviteljem.

  • Kakav je vaš dan?
  • Kako općenito stoje stvari? Jeste dobro?
  • Što je nešto oko čega ste uzbuđeni izvan posla?
  • Postoji li nešto što biste željeli znati o meni? (Ako je potrebno, budite spremni reći “Ne osjećam se ugodno to podijeliti, ali evo još nešto što biste trebali znati o meni.”)

Pročitajte više: Savjeti mladim menadžericama – kako da vas nadređeni primijete?


Ponudite podršku

Razmotrite načine na koje možete pomoći svom šefu da ostvari svoje ciljeve i ispuni svoju ulogu. Menadžeri trebaju pomoć, uvjeravanje i podršku kako bi optimizirali svoju učinkovitost i učinak. Kao što biste očekivali da vas vaš upravitelj podrži, pogledajte kako im možete pomoći.

  • Koji su vaši prioriteti u sljedećih X dana? Što mogu učiniti da vam pomognem s ovim?
  • Gdje vam mogu ponuditi podršku?
  • Postoji li nešto što vas drži budnim noću, a da vam mogu pomoći?

Kako koristiti ova pitanja i kategorije?

Za svaki sastanak 1:1 odaberite kategoriju ili dvije na koje ćete se usredotočiti. Ne možete ih sve obraditi na svakom sastanku, pa ćete morati rotirati ili odabrati najrelevantnije u određenom trenutku.

Isto tako, štedljivo birajte između pitanja – nema potrebe postavljati ih sva odjednom.

Ne ustručavajte se pratiti odgovore vašeg upravitelja na vaša pitanja. Sjajno praćenje često je jednostavno “zašto?” Prikupit ćete strateške uvide u obrazloženje, motive, pretpostavke i širu sliku koja stoji iza vašeg svakodnevnog rada.

Foto: Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

digitalni nomadi turska

Kako je Turska postala raj za digitalne nomade?

Sa svojim živopisnim gradovima i zadivljujućim obalama, Turska, jedna od najpopularnijih turističkih destinacija na svijetu, sada postaje utočište i za digitalne...
- Advertisment -