Koliko ih je! Poduzetnički duh ovih žena inspirirao nas je u 2023. godini

Ova godina bila je još jedna uspješna godina za mnoge naše poduzetnice. Hrvatska je prepuna žena čije uspjehe ne cijenimo i ne hvalimo dovoljno. Njihovi karijerni putevi, uspjesi kao i neuspjesi te izazovi u branšama u kojima rade, inspirativni su za svakoga. Nadamo se da će naš pregled 36 poduzetnica s kojima smo imale čast i priliku popričati ove godine inspirirati vas, vaše kćeri, sestre, majke, prijateljice i sve druge žene u vašem životu.

Poduzetnice koje smo nagradili ove godine

Kao i svake godine, najveća ženska poslovna mreža Women in Adria proglasila i ove godine poduzetnice godine. Anđela Buconjić Šutija s dodjele doma je ponijela nagradu za inspirativnu poduzetnicu godine. Kao direktorica i vlasnica tvrtke Ano vodi se srcem, hrabrošću i petljom. Broji 30 godina iskustva u osiguranju i upravljanju rizicima, a predsjednica je i Udruženja distributera osiguranja i reosiguranja HGK. Svojom pričom voljela bi inspirirati mnoge druge žene da uvijek koriste svoje ‘ženske strane’.

Marijana Knezoci hrabro je zakoračila istovremeno i u poduzetništvo i u majčinstvo. Ona je izvršna direktorica produkcijske tvrtke Dreamaker Production. Nagrađena je titulom najbolje mikro poduzetnice u ovoj godini. Glorija Curavić već deset godina uspješno vodi praonicu rublja iWash-uWash. Ideju je dobila tijekom boravka u SAD-u. Tako je stvorila “malu praonicu rublja za obične male ljude”. Women in Adria okrunio ju je kao perspektivnu poduzetnicu godine.

Nika Pintar pokrenula je biznis u kojemu je zdravlje postavila kao prioritet. Potaknulo ju je vlastito zdravlje, ali i gubitak majke koja je živjela s kroničnom bolešću. Kao direktorica i suosnivačica startupa AniBiome Nika je pokazala kako žene poslovne ideje nalaze u vlastitim iskustvima. Women in Adria ove joj je godine dodijelio nagradu za najbolju poduzetnicu u kategoriji startupova. Kod Maje Brlek Krmić ljubav prema balonima uvijek je bila prisutna. Od malena je bila okružena njima kada su njezini roditelji osnovali Balon Centar. Upravo se Maja nalazi na čelu danas. Dodijeljena joj je nagrada u kategoriji nasljednica obiteljskog biznisa.


Pročitaj više: Nagrađene su najbolje poduzetnice 2023. godine!


Poslovne žene, ali i aktivne studentice

Ena Pavelić poduzetnica je s višegodišnjim iskustvom koja je tek zagazila u svoje dvadesete. Enibo, jedinstveni brend konjičke opreme na hrvatskom tržištu, pokrenula je sa svega petnaest godina. Danas je studentica koja balansira između posla, studiranja i hobija koji sve to potaknuo – jahanja. U pokretanju je ništa nije spriječilo. Niti to što kao maloljetnik nije mogla otvoriti obrt u svoje ime već je morala na tatino, niti zabadanja njenih vršnjaka, pa ni nedostatak vozačke dozvole. Svima poručuje kako ništa nije nemoguće, nezamislivo ili neostvarivo.

Tko na društvenim mrežama prati osobe iz javnog života poput Albine Grčić i Elene Dizdar, onda bi trebao upoznati i sestre Zoricu i Katarinu Jukić. Njihove Luviss Bags torbice nosile upravo te javne osobe. Mlade i ambiciozne, oduvijek su znale da se žele baviti modom, a svoj su brend pokrenule tijekom pandemije.

Zdrava navika nastala je pod stručnim vodstvom Martine Ćustić koja se u svijet poduzetništva zaputila zbog kćeri. Osim što je pomogla kćeri, željela je pomoći i drugima koji su se našli u sličnoj situaciji. Pokrenula je liniju koja pomaže koži sklonoj atopiji, a temeljena je na dugogodišnjim školovanjima i iskustvima – od nutricionizma do osnova i pred kliničke medicine za terapeute. Danas studira agronomiju u Zadru. Osim Zdrave navike pod svojim imenom ima još i obrt Biorezonanca te OPG Zdrava navika.

Njihov cilj je pomoći drugima

Anna Korzun ukrajinska je poduzetnica i vlasnica brenda za njegu kože Skinity. Ova 24-godišnjakinja studirala je međunarodnu ekonomiju u SAD-u te magistrirala menadžment u Francuskoj. Iako se tada još nije vidjela u poduzetništvu, znala je da je oduvijek željela ponuditi nešto novo poslovnom svijetu. Proučavajući sastojke koji idu u kozmetičke proizvode u njoj se javila želja stvoriti proizvod orijentiran na klijenta. U suradnji s nizom ukrajinskih stručnjaka razvila je niz proizvoda koje danas Skinity nudi. Kao Ukrajinka u Hrvatsku je došla zbog ruske invazije. To joj je teško palo, a 10 posto prihoda od svega što proda Anna šalje u Ukrajinu za pomoć izbjeglicama.

Snježana Köpruner vlasnica je tvrtke GS TMT iz Travnika koju je transformirala u sjajnu kompaniju koja izvozi na strana tržišta. Vodi se Andrićevim citatom “Život nam vraća samo ono što mi drugima dajemo”, a njegovu rodnu kuću rekonstruirala je u potpunosti društveno odgovornim angažmanom tvrtke. Uz to, posvećena je obrazovanju svojih zaposlenika kao i obrazovanju i brizi za njihovu djecu. 

U poduzetništvo Anita Cvetić Oreščanin upustila se s mužem i prijateljicom. Na to je dobivala kritike kako će svoju sigurnu karijeru “prokockati”. No njena konzultantska tvrtka Poslovna inteligencija danas broji više od 20 uspješnog poslovanja. Aniti je važan balans privatnog i poslovnog, a njena tvrtka nema staklene stropove koje treba probiti. Vjeruje kako je važno vratiti društvu ono što od njega dobivamo.


Pročitaj više: SOS dječje selo Hrvatska u potrazi je za tvrtkama-partnerima sretnog djetinjstva


Važno je osnažiti žene u svim sferama života

Zagovarateljica ženskog poduzetništva Alida Perkov ima cilj potaknuti druge žene da sanjaju veliko i postignu svoje ciljeve. Kao savjetnica, osnivačica i predsjednica BPW Pula ona poručuje kako je financijski neovisna žena slobodna žena. Karijerni put joj je šarolik. Bila je profesorica ekonomije, vlasnica tvornice obuće, savjetnica u HGK-u, predavačica visoke škole, hrvatska predstavnica za žensko poduzetništvo pri UN-u… Njeni savjeti pomažu ženama da prebrode prepreke i izgrade uspješne karijere.

Simona Augustić oduvijek je imala poduzetničku crtu zbog koje se odlučila upisati ekonomiju i menadžment. Nakon rada u Rimu, Simona se preselila u Zagreb kada joj je dijagnosticiran karcinom dojke. Gubitak grudi najteže je prihvatila, a kao tip osobe koji traži rješenje za problem, takva je bila i u toj situaciji. Danas je osnivačica i vlasnica brenda postoperativnog donjeg rublja Arya Intimo. Cilj joj je osnažiti žene i vratiti im samopouzdanje.

Mara Doljak ima misiju osnažiti psihofizičko zdravlje žene i obitelji putem aromaterapijskih proizvoda najmodernijih formulacija. Od malena je željela pomagati ljudima i iscjeljivati ih. Završila je studij farmacije što ju je dovelo do onoga čime se bavi danas. Vlasnica je i osnivačica tvrtke Aromara koju je pokrenula prije više od 30 godina.

Martina Tuta koja je u podnu Učke otvorila vrata Kuće ljekovitog bilja brine o fizičkom i mentalnom zdravlju žena. Kuću je otvorila iz želje da kreira jedno prekrasno mjesto za druženja kojim je htjela ženama podariti sigurno mjesto. Osim toga, Martina je vlasnica Biljkoljupke, a radila je i na pozicijama unutar Airbnba i Amazona. Nagrađena je kao najbolji radnik u Irskoj 2015. godine.

Poduzetnice kojima je u srži edukacija i rad s ljudima 

Natalia Zielinska godinama iz malog Ogulina vodi velike projekte i osnažuje i educira niz jedinica lokalne samouprave. Početkom ove godine postala je predsjednica HUP Udruge profesionalaca za fondove EU. Edukaciju smatra vrlo važnom. Kreirala je prvu digitalnu platformu u Hrvatskoj za ponavljanje sveobuhvatnog gradiva viših razreda osnovne škole – PetNula.hr. Platforma ima svrhu pomoći, a ne poslati poruku da je biti odlikaš jedino što je kod osobe vrijedno spomena.

Ideja samostalne zarade i suradnje s ljudima s kojima želi raditi bili su primarni motivatori da Lana Šiljeg pokrene vlastito poduzeće. Posljednjih 17 godina vlasnica je West End centra stranih jezika. Kao dijete roditelji su Lanu slali na tečajeve u privatne škole, London, Oxford i Beč. To joj je omogućilo da proširi svoje horizonte, a planira i u svoj centar uvesti tečajeve vodstva za djecu.

Ivana Bojčić nosi titulu najbolje mikro poduzetnice u 2022. godini. Cijeni vlastitu slobodu i kreativnost zbog čega pokrenula je vlastiti biznis – prevoditeljsku tvrtku BoLingo. Otvorila ju je sama, bez poticaja, a usprkos raznim izazovima njena tvrtka danas posluje uspješnije no ikad. Ove godine Ivana se okušala i u izdavaštvu te je napisala i izdala slikovnicu.

Rad s ljudima voli i Ivana Balić. Istovremeno vodi svoj obrt Eduplusco i radi kao voditeljica prodaje i marketinga u Otosu. Tvrtku je pokrenula u jer se zaželjel novih izazova u životu. Usprkos skeptičnosti i strahovima, Ivana već tri godine uspješno pomaže educirati djelatnike u maloprodaji.

Kristina Ukalović za sebe kaže da je stroga no ono što zna i što je bitno jest podučiti i motivirati. Krase ju titula prve menadžerice u zdravstvu na području RH u 2015. godini te najbolje hrvatske mikro poduzetnice 2020. Voditeljica je Reviderm Akademije, jedina regionalna licencirana edukatorica istoimenog brenda, vlasnica Adrianus Učilišta, a od pandemije bavi se i konzaltingom.

Velka Šuran u poduzetništvu je već 18 godina. Obrazovala se za dizajnericu interijera i samo je bilo pitanje vremena kada će se naći u industriji. Nije odmah krenula s vjenčanjima, ali danas uspješno vodi svoju tvrtku LF vjenčanja. Kao poduzetnica cijeni tim i kolege s kojima radi na predstavljanju Istre kao poželjne destinacije za vjenčanja. Uz sve to, Velka je ponosna članica upravnog odbora Udruge Glas poduzetnika s ciljem ubrzanja ekonomskog oporavka cijelog društva.

Razbijanje kalupa ‘muške branše’

Da se žene se susreću s raznim predrasudama na poslu upravo jer su žene ukazala nam je Nataša Mihajlović. Ona već 20 godina uspješno djeluje na području koje se nažalost i dalje smatra “tradicionalno konzervativno muškom”. Nataša se bavi logistikom, a osnivačica je P2P Logisticsa. Pokraj uspješnog poslovanja ima želju dokazati kako argumenti poput “što ti kao žena znaš o nosivosti kamiona” nisu valjani argumenti.

Izazov biti žena ‘muškoj branši’ poznato je i Dariji Nemchonok. Vlastite sumnjičavosti spriječila ju je da svoju kompaniju LeverUP Consulting pokrene ranije no što je zamislila. Njen tim ima gotovo 50 posto žena te kaže kako jačeg tima u ovoj domeni u Hrvatskoj nema. Od osnivanja do danas, tvrtka je porasla s dva na 30 zaposlenika koji djeluju u mnogo zemalja.


Pročitaj više: 10 savjeta žena koje rade u dominantno muškim zanimanjima


Umjetnost nam omogućava da budemo slobodne

Glumica, operna pjevačica i umjetnička direktorica kazališta Mala scena, Buga Marija Šimić ove godine osvojila je nagradu za najbolju gumicu na Međunarodnom festivalu kazališta u Prištini. Kao producentica predstave Rusalka na kojoj je radila u podršku oca, ona ima želju ohrabriti ljude da idu za čime njihovo srce pjeva i da se jednostavno usude biti upravo ono što jesu.

A da se izražavanje kroz umjetnost daje posebnu vrstu zadovoljstva i slobode, to zna i Natalija Borčić. Ona već 20 godina vodi Plus hobby&art koja svim kreativcima omogućava da se izraze na svoj jedinstven način. Prije šest godina svojem je obrtu pripojila NB hobby&ąrt, a nedavno je preuzela i brend Klinci.hr. Strast joj je otkrivanje novih proizvoda i trendova kako bi svima ponudila upravo ono što će im pomoći na putu samoizražavanja.

Poduzetnice s interesantnim karijernim putem

Senita Slipac velik dio karijere posvetila je raznim nevladinim organizacijama za pomoć ljudima u konfliktnim zonama. Očekivala je da će čitav život raditi u Ujedinjenim narodima spašavajući ljude. Ipak, dolaskom u BiH Senita je uočila kako pomoći može i na lokalnoj razini. Osnovala je platformu OREA koja kreativcima i malim poduzetnicima iz cijele regije pruža priliku da se povežu i da svoje kvalitetne proizvode okupe na jednom mjestu.

Mila Litvinjenko uspješna je poduzetnica iz Beograda, a koju vole ljubiteljice šminke u cijeloj regiji. Kao direktorica brenda dekorativne kozmetike Aura tim poslom se počela baviti zbog nedostatka kreativnosti u prethodnim poslovima. Diplomantica je francuskog i španjolskog jezika, a radila je kao simultana prevoditeljica za UN. Vodi se idejom kako na posao treba dolaziti s ljubavi i radosti jer u suprotnome posao je robija.

Nataša Zec svoju je karijeru započela u odvjetničkom uredu. Ubrzo vidjela da to nije nešto u čemu se vidi ostatak svog života. Prošle godine sa svojim timom osnovala je IT tvrtku Pontis Technology. Tvrtka koja je izrasla praktički ni od čega, danas ima preko 50 zaposlenika. Natašin duh nije jenjavao ni pred čim i već su u rujnu ove godine tvrtku proširili na područje BiH.

Svjetlana Ranek Franjul novopečena je poduzetnica koju krasi vrlo interesantan karijerni put. Kao dijete rata nije imala prilika putovati gdje je htjela pa se odlučila da će putovati dok radi. Tako je bila au pair u Londonu. Zatim je radila u duty free shopu na kruzerima po Mediteranu i Južnoj Americi. Nakon toga se prebacila na riječne kruzere gdje je došla do pozicije menadžerice hotela. Danas se bavi konzaltingom u uslužnim djelatnostima putem kojeg svoja stečena znanja i iskustva sada želi podijeliti s drugima.

Žene koje brinu za naše domove

Danas ozbiljna poduzetnica s izgrađenom bogatom karijerom Martina Naletilić na svojim počecima nije niti sanjala da će jednog dana imati svoj biznis. Ona je suvlasnica agencije za nekretnine Sky Nekretnine koju je otvorila 2018. godine sa svojim poslovnim partnerom Sanjinom Rastovcem. Njih tada već zasićeno tržište nekretnina nije uplašilo niti je usporilo njihov rast.

Kada je ekonomska recesija zahvatila sve kutke svijeta, Ivana Čikić odlučila se upustiti u poduzetništvo. Kao iskusna agentica u posredovanju nekretninama, Ivana je 2007. godine pokrenula Dom Ekspert koju uspješno vodi već 16 godina. Važno joj je da uvijek ostane sabrana i u svemu traži priliku, a cijeni etičnost, marljivost, iskrenost i integritet.

Petra Mesarić ovlaštena je inženjerka elektrotehnike i stručnjakinja za pametne sustave upravljanja te direktorica tvrtke SmartWay. Inspiraciju je našla još u djetinjstvu u crtiću The Jetsons koji je u njoj pobudio maštu i ljubav prema tehnologiji. Završila je FER na kojem je i doktorirala. 2018. godine dobila je nagradu za najperspektivniju poduzetnicu od Women in Adria. Radi na pametnim kućama i rasvjeti kojima želi potaknuti društvo da bude osvještenije.


Pročitaj više: Privatno: Rodni stereotipi: Pogrešne pretpostavke o ženama kao „pomoćnicama“ visokopozicioniranim muškarcima


Važno je baviti se nečime što volimo

Ružica Božić Cerovac osnivačica je i vlasnica Muzeja čokolade Zagreb koji se etablirao kao nezaobilazna turistička destinacija za sve koji posjete Zagreb. Ružica je ideju dobila na putovanju sa suprugom i djecom dok su maštali kako bi izgledao idealni muzej čokolade.. Ove godine poslovanje je proširila putem ideje franšize Diveinto Chocolate Museum te su u pregovorima sa zainteresiranim kandidatima EU.

Leu Gotlin vodi ljubav prema onome što radi. Novopečena majka posebice voli izradu, kako sama kaže, malo drugačijih uniformi. Iz toga se rodio brend YEYA. Njeno ime ime stoji na nizu modernih, funkcionalnih i potpuno drugačijih kuharskih kuta, konobarskih pregača i medicinskih uniformi. Uskoro očekuje da svjetlo dana ugledaju i uniforme koje je napravila za Croatia Airlines zahvaljujući natječaju kojeg je osvojila još kao studentica. Najavila je novost u asortimanu – YEYA baby.

Ekspert za motivaciju i mindset Susanne Pauli također je svoju inspiraciju našla u bavljenju nečime što voli. Nepredvidivo radno vrijeme na prijašnjem poslu demotiviralo ju je i umaralo. Zato je sve to ostavila iza sebe i danas podučava druge kako transformirati svoje živote i postići ono što nas istinski ispunjava.

Zato se vi ugledajte na ove žene i zapamtite kako za vas uvijek ima mjesta gdje god poželite poći. Inspirirajte, educirajte, osnažite i učinite ono što volite te nemojte dopustiti da vam itko kaže da vi to ne možete.

Autorica: Ivana Vukelić

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

cijene čokolade

Što se događa s cijenama čokolade? Rekordno poskupio kakaovac

Omiljena poslastica mnogih postat će skuplja nego ikad prije. Zbog nestašice kakaovca u zapadnoj Africi ove bi godine moglo nedostajati čak...
- Advertisment -